محمد صادق خادمی هستم، فارغ التحصیل رشته علوم کامپیوتر، متخصص شبکه و SysAdmin.

من رو به اسم nix هم میشناسند که بخاطر محدودیت در تعداد کاراکتر برای انتخاب نام کاربری‌ خیلی از جاها به صورت niiiix خواهید دید.

علاقه زیادی به مطالعه و تحقیق دارم. عاشق یادگیری هستم و از هر فرصتی برای یادگیری استفاده میکنم. از اینکه چیزی رو که یاد گرفتم به دیگران یاد بدم خوشحال میشم. برای همین نوشتن رو خیلی دوست دارم چون هم باعث میشه خودم بیشتر یاد بگیرم و به دیگران هم منتقل کنم.

یکی از علاقه مندی های مهم من CLI هست.وقتی بچه بودم اولین چیزی که از کامپیوتر دیدم صفحه ی سیاه  DOS بود. کامپیوتر در دوران نوجوانی و جوانی علاقه اول و حتی دوم من نبود و اصلا کامپیوتر رو برای برادر بزرگم خریده بودن ولی در نهایت این من بودم که صاحبش شدم. 🙂

تقریبا دوره‌ی سر و کله زدن من با کامپیوتر همزمان بود با ورود اینترنت به خونه ها، البته اون اینترنتی که اومده بود DialUp بود( حدود سال ۱۳۷۶ ، که من از حدود سال ۷۸ با کامپیوتر سر و کله زدن هام شروع شد و قبل از اون فقط از دیدن نوشته های زنگی روی مانیتور لذت میبردم 🙂 ). میشه گفت علاقه ام به  شبکه ها در کامپیوتر از همون موقع ها شروع شد.(همه‌ی ما میدونیم که لذت فوتبال دیدن به تخمه خوردن هست)

بر خلاف خیلی از هم‌دوره ای های خودم که برنامه نویسی رو با بیسیک شروع کردن من برنامه نویسی رو با زبان C شروع کردم. تا جایی که  یادم میاد قبل از دانشگاه فقط یه برنامه نوشته بودم که موقع ورود به ویندوز یه پیام خوش آمد میگفت و ذوق میکردم !

تقریباً از شروع دوران دانشجویی برنامه نویسی رو هم جدی تر دنبال کردم ولی نه خیلی جدی.! سال 92 تصمیم گرفتم که برنامه نویسی رو بیخیال بشم و وارد دنیای شبکه بشم.

یادگیری رو با سیسکو شروع کردم. محیط CLI سیسکو به شدت برام جذاب و دوست داشتی بود (هنوزم هست ).بر خلاف تصور خیلی ها که از CLI ترس دارند من عاشق CLI هستم نه تنها قدرتمند هست بلکه تو رو هم قدرتمند میکنه. برای یادگیری سیسکو بیشتر وقتم رو در آموزشگاه صرف مطالعه تئوری و حل کردن سناریو های مختلف شبکه با استفاده از آزمایشگاه آموزشگاه کردم. خیلی زود شروع کردم به کارآموزی در شرکت های کوچک، که معمولا دستمزدی هم بابتش دریافت نمی‌کردم اما برای من خیلی مناسب بود. تجربه های خوبی رو بدست آوردم، ضمن اینکه کارآموز بودم و مسئولیت زیادی هم بابت خراب کاری ها نداشتم و معمولا یا در کنار یه آدم با تجربه تر کار میکردم و یا مجموعه اونقدر بزرگ نبود که خرابی ها وحشتناک بشه، بالاخره احتمال اینکه خرابکاری بکنید همیشه هست، بخصوص در دوران کارآموزی 🙂

کم کم به عنوان نیروی پاره وقت شروع به کانفیگ و عیب‌یابی روترها و سویچ های سیسکو کردم و بعد از مدت کوتاهی در یکی از بزرگترین شرکت های خدمات دهنده اینترنت (ISP) به عنوان نیروی ثابت شروع به کار کردم.

شروع کارم با مایکروسافت توی آموزشگاه بود، اونجا سرویس های تحت شبکه مایکروسافت رو یاد گرفتم. وقتی سر کار بودم خیلی از مسائلی که در زمینه مایکروسافت باهاش درگیر میشدم رو با همکارام که متخصص مایکروسافت بودن مطرح میکردم و این هم صحبتی‌ها و راه کار پیدا کردن ها باعث شد بعد از مدتی اعتماد به نفس این رو پیدا کنم که پروژه های پاره وقت مربوط به مایکروسافت بگیرم. همیشه تجربه‌ی کار در محیط واقعی به مراتب بهتر از محیط های آزمایشگاهی و آموزشگاهی است. ولی خب بدون اینکه در محیط آزمایشگاهی تجربه کافی کسب نکنید در محیط کاری هم نمی‌تونید موفق ورود کنید.

لینوکس رو بصورت تجربی شروع کردم به یاد گرفتن که بسیار برام لذت بخش بود. همراهی دوستان توی این زمینه به جذابیتش اضافه کرد. دوستانی که بصورت خصوصی بهم درس دادن و راهنمایی کردن باعث شد که راه یاد گرفتن گنو/لینوکس رو در پیش بگیرم.دنیای لینوکس بسیار جذاب و گسترده است. من که تازه که شروع کردم و راه جذابی رو پیش روی خودم میبینم، شاید شما هم دوست داشته باشید، کی میدونه؟

حالا که تا اینجا اومدید، نگاهی به مطالب وبلاگ هم بندازید، امیدوارم براتون جذاب و مفید باشه.

برای اینکه بیشتر با هم در ارتباط باشیم هم صفحه تماس با من را ببینید.