List

من برنامه نویس اندروید نیستم اما به واسطه‌ی کارم در شرکتی که محصولات زیادی را  برای اندروید توسعه داده، به روش های مختلف نیاز پیدا می‌کردم که شبیه‌ساز اندروید داشته باشم.

معمولا از دسکتاپ لینوکسی استفاده میکنم در نتیجه باید شبیه‌ساز مناسب لینوکس پیدا می کردم. با پرس‌و‌جو از دوستان و تست چند مورد تصمیم گرفتم این مطلب را بنویسم.امیدوارم برای شما هم مفید باشد.

چرا به شبیه‌ساز نیاز دارید ؟
بعضی وقت ها به برنامه ای نیاز دارید که نسخه مخصوص دسکتاپ لینوکس ندارد، بعضی وقت ها می خواهید بازی کنید یا محیط یک نرم‌افزار رو بررسی کنید و بعضی وقت ها میخواهید برنامه‌ی خودتان رو توسعه دهید.

Android Virtual Device

اگر از Android Studio برای نوشتن کدهای برنامه‌ی خودتان استفاده کرده اید این شبیه ساز برای شما طراحی شده، یک شبیه ساز فوق‌العاده که اگر از Android SDK استفاده میکنید بهترین کاربری را برای شما خواهد داشت ولی به تنهایی هم میتوانید از آن استفاده کنید. عکس ها حجم زیادی از هارد دیسک را اشغال میکنند و میزان رم مصرفی هم زیاد است اما همه‌ی امکانات به خوبی کار میکنند.

با این شبیه‌ساز شما می‌توانید کم بودن میزان شارژ باتری، در حرکت بودن گوشی و بقیه چیزایی که به شرایط سخت افزاری بستگی دارد را تست کنید.

Shashlik

زمانی که Shashlik رو نصب کردید از طریق ADB(Android Debug Bridge) به آن متصل شوید و برنامه اندرویدی خود را اجرا نمایید. بعد از آن برنامه ها میتوانند بصورت مستقل از روی دسکتاپ اجرا شوند، اولین اجرای برنامه بخاطر اینکه VM را قبل از برنامه اجرا میکند کٌند خواهد بود.

البته این برنامه هنوز در نسخه بتا است و آخرین بروزرسانی مربوط به سال 2016 است، پس خیلی روی بروزرسانی ها حساب نکنید ولی اگر برنامه شما روی این شبیه‌ساز کار میکند، خب بزارید کار کند.

Android_x86

Android_x86 را می‌توانید بر روی ماشین مجازی نصب کنید، VirtualBox یکی از گزینه هاست ولی تنها گزینه نیست. نکته جالب در خصوص Android_x86 این است که شما می‌توانید به عنوان سیستم عامل دوم نصب کنید و سیستم خودتان را dual boot کنید. ابزار تجزیه و تحلیل برای برنامه های شما چیزی نیست که در این پروژه اولویت بندی شده باشد در نتیجه ممکن است کمبود هایی داشته باشد ولی برای استفاده معمول خیلی خوب است. بروزرسانی راحتی هم دارد که هم می‌توانید از ISO استفاده کنید و یا پکیچ RPM استفاده کنید.

Anbox

در واقع اسم کاملش ANDROID IN BOX است که بصورت Anbox خلاصه نویسی شده است .Anbox به شما این امکان رو میدهد که برنامه اندروید را در لینوکس اجرا کنید.بسته بصورت snap نصب می شود به جز زمانی که قصد توسعه برنامه داشته باشید که برای این کار باید سورس کد رو برای اندروید دانلود کنید. این برنامه برای اجرای برنامه های کوچک روی دسکتاپ عالی است. برای نصب برنامه های اندرویدی راحت ترین راه پیدا کردن مدیر‌بسته (package manager) است،برنامه adb با هر دستگاه اندرویدی متصل به کامپیوتر ارتباط برقرار میکند و anbox به عنوان یه گوشی متصل به کامپیوتر عمل میکند. شما همینطور می‌توانید گوگل‌پلی رو نصب کنید که بخاطر مسائل حقوقی در برنامه گنجانده نشده یا اینکه از F-Droid به عنوان نسخه جایگزین استفاده کنید.

Genymotion

تنها توزیع Close source که می‌توانید به صورت رایگان ازش استفاده کنید!!!

بطور کامل می‌تواند تمام چیزی که گوشی قادر به انجام  است را شبیه سازی کند،از VirtualBox در پس‌زمینه استفاده میکند و رابط گرافیکی خوب این برنامه باعث می‌شود تا تست ها به راحتی انجام شوند.

این شرکت همچنین مزارع (farm) آنلاین سخت افزاری اجاره میدهد که می‌توانید برای تست اجاره کنید که البته با توجه به قیمتش به نظر میرسه بیشتر برای برنامه نویس های حرفه ای طراحی شده است.

Chrome Browser

اگر از مرورگر Chrome استفاده میکنید می‌توانید ARC-welder را از فروشگاه وب chrome دانلود کنید، نصب آن ممکن است زمان بر باشد چون برنامه سنگینی است و شامل  یک شبیه‌ساز هم میشود. زمانی که آن را نصب و اجرا کردید با یک صفحه ساده خوش‌آمد گویی مواجه میشوید، صفحه خوش‌آمد گویی شامل یه + بزرگ و متن ‘Add your APK’ است که شما باید فایل apk را بر روی هارد خود داشته باشید .ARC-welder برای تست طراحی شده و روی لینوکس هم اشکالات زیادی دارد ولی با Gnome هماهنگ شده است.

حتماً در خصوص نصب و نحوه استفاده از این ابزار ها در پست های جداگانه‌ای خواهم نوشت.

  Posts

November 20th, 2018

بهترین شبیه ساز اندروید برای لینوکس

چرا به شبیه‌ساز نیاز دارید ؟
بعضی وقت ها به برنامه ای نیاز دارید که نسخه مخصوص دسکتاپ لینوکس ندارد، بعضی وقت ها می خواهید بازی کنید یا محیط یک نرم‌افزار رو بررسی کنید و بعضی وقت ها میخواهید برنامه‌ی خودتان رو توسعه دهید.

September 19th, 2018

پشتیبان گیری از لینوکس سرور با BitTorrent Sync

.BitTorrent Sync با استفاده از پروتکل BitTorrent به شما این امکان را میدهد که محتوا را بین سرورها همگام سازی کنید.همچنین بصورت مستقیم میتوانید بین کامپیوتر و گوشی هوشمند خود این همگام سازی را انجام دهید بدون اینکه نیاز باشد محتوا را به سرور third-party ارسال کنید.

September 13th, 2018

نصب Let’s Encrypt روی Nginx

گواهینامه های SSL ارتباطات امن و رمزگذاری شده بین یک وب سایت و یک مرورگر اینترنتی را فراهم می کند. SSL مخفف Secure Sockets Layer است و پروتکلی است که رمزگذاری را فراهم می کند. گواهینامه های SSL به طور معمول در صفحاتی که کاربران نهایی نیاز به ارسال اطلاعات حساس در اینترنت مانند جزئیات کارت اعتباری یا کلمه عبور دارند استفاده میشود.

September 3rd, 2018

بازیابی رمز عبور ESXi

در شرایط مختلفی این امکان وجود دارد که نیاز داشته باشید پسورد ESXi را بازیابی کنید که برای انجام این کار روش های متفاوتی وجود دارد اما نکته ی مهمی که در بازیابی رمز عبور وجود دارد حفظ اطلاعاتی است که روی سرور وجود دارد!

August 28th, 2018

HTTPS چگونه کار میکند ؟

HTTPS بطور ساده همان پروتکل استاندارد HTTP میباشد که از لایه ی رمزنگاری /SSLTLS استفاده میکند.

August 19th, 2018

نصب و پیکر بندی Samba Server روی Ubuntu 16.04

Samba نرم افزار رایگان و متن باز پروتکل SMB/CIFS است که برای سیستم های UNIX/LINUX توسعه داده شده و امکان اشتراک گذاری فایل و پرینتر ها را بین سیستم های UNIX/LINUX و همچنین Windows را در یک شبکه local فراهم میکند.

August 4th, 2018

نحوه‌ی عضویت ESXi در Active Directory

ESXi از روش های مختلف احراز هویت پشتیبانی میکند که یکی از آنها Active Directory است. در واقع شما میتوانید AD را به عنوان مکانیزم احراز هویت به vSphere اضافه کنید.

July 25th, 2018

نصب و کانفیگ Bind9 در Ubuntu/Debian

سرویس DNS یا Domain Name System همانظور که میدانیم سرویس اینترنتی است که ترجمه دامنه را به IP انجام میدهد.با استفاده از DNS نه تنها میتوانیم دامنه را به IP ترجمه کنیم بلکه میتوانیم IP را نیز به دامنه ترجمه کنیم.

July 18th, 2018

راه اندازی NFS Share در Ubuntu 16.04

عبارت NFS کوتاه شده Network File System میباشد و در اینجا قصد داریم نحوه نصب و پیگربندی NFS Share در Ubuntu 16.04 را آموزش دهیم که با استفاده از آن سایر کامپیوتر هایی که در شبکه local شما قرار دارند میتوانند به فایل ها و دایرکتوری های شما دسترسی داشته باشند.

November 19th, 2017

نصب نرم افزار مانیتورینگ Cacti در Ubuntu 16.04

یکی از نرم‌افزارهای متن‌باز(Open Source) و رایگان مانیتورینگ شبکه نرم‌افزار Cacti است.