مهندس دواپس
devops

علاقه دارید مهندس دواپس باشید زیرا شنیده‌اید که شغل پردرآمدی است؟ البته که پولش خوبه اما آیا شما خوشحال خواهید بود و از کار لذت می برید و خندان به بانک می‌روید؟ یا از اینکه به خاطر خراب شدن سرویس‌ها شرکت در حال ضرر دیدن است و کارهای زیادی برای انجام دادن وجود دارد، زیر فشار استرس، ناامید و عصبانی خواهید بود؟

مانند بسیاری از مشاغل، هیچ چیز ذاتاً خوب یا بد در آن وجود ندارد. همه چیز به شخصیت شما و آنچه در زندگی لذت می برید بستگی دارد. برای برخی، این ممکن است یک شغل رویایی باشد، برای برخی دیگر، ممکن است یک کابوس باشد.

مهندس دواپس

برای اینکه بفهمید آیا این کار برای شما مناسب است یا خیر، در اینجا چند سوال سریع وجود دارد که به شما در تصمیم گیری کمک می کند

شما از آن دسته افرادی هستید که دوست دارید هر روز کارهای متفاوتی انجام دهید؟

برخی از مشاغل خطی و قابل پیش بینی هستند. به عنوان مثال، به عنوان یک برنامه نویس/توسعه دهنده، اگر امروز نوشتن کد برخی از ماژول ها را به پایان برسانید، ایده بسیار خوبی در مورد آنچه فردا روی آن کار خواهید کرد خواهید داشت. اما به عنوان یک مهندس دواپس، هرگز نمی توانید مطمئن باشید. ممکن است امروز آرام باشید، از قهوه خود لذت ببرید، و تماشا کنید که همه فرآیندهای خودکار شما به آرامی کار می کنند و 1 ساعت بعد در حالی که در حال اصلاح یک کلاستر Kubernetes هستید، ناگهان چیزی خراب می‌شود و به جهنم تبدیل می‌شود.

آیا کار قابل پیش بینی را دوست دارید؟ یا قابل پیش بینی برای شما کسل کننده است؟ اگر عاشق برخورد با موارد غیرمنتظره هستید، زیرا شما را در لبه صندلی خود نگه می دارد، مهندس دواپس بودن ممکن است برای شما مناسب باشد.

آیا همیشه کنجکاو هستید که در مورد چیزهای جدید بیاموزید؟

آیا زمان زیادی را صرف مطالعه در مورد فناوری جدید و نرم افزارهای جدید می کنید؟ برای یک مهندس دواپس، این اغلب رایج ترین نوع اهمال کاری است. شما کار را برای تماشای یک فیلم یا بازی فوتبال به تعویق نمی اندازید. شما ساعت‌ها در مورد ابزار جالب جدید یاد می‌گیرید، می‌دانید چگونه کار می‌کند و چرا ممکن است بهتر از ابزارهای قدیمی باشد. شما همیشه یک کودک کنجکاو بودید و به عنوان یک بزرگسال هم همین احساس را دارید. شما همیشه می خواهید یاد بگیرید. و این یک خصلت خوب برای هر کسی است که می‌خواهد به عنوان مهندس دواپس کار می کند.

همه چیز با سرعتی باورنکردنی در حال تغییر است. آنچه 3 سال پیش یاد گرفتید قدیمی است و یا ابزار جدیدی برای انجام کاری وجود دارد یا ابزار قدیمی که استفاده می کردید بسیار تغییر کرده است و باید دوباره یاد بگیرید. به عنوان یک مهندس دواپس همیشه، همیشه، همیشه باید چیزهای جدیدی یاد بگیرید. و اگر کنجکاو نیستید، این کار نابود کننده خواهد بود.

آیا به راحتی کد را درک می کنید؟

اگرچه دواپس هم به «توسعه» و هم به «عملیات» اشاره دارد، اما مهندس دواپس واقعاً یک توسعه‌دهنده تمام وقت نیست. نیازی نیست تمام روز کد بنویسید و در برخی از زبان های برنامه نویسی متخصص باشید. اما شما باید حداقل یک درک اولیه از شیوه‌های توسعه و الگوریتم‌ها داشته باشید و زمانی که کدی را می‌بینید ان را درک کنید. مهم نیست که به پایتون، جاوا، PHP، C++، Ruby یا Rust نوشته شده باشد، شما باید بتوانید درک مناسبی از کارهایی که برخی از خطوط کد انجام می دهند به دست آورید.

در اینجا یک مثال است:

#include <iostream>
using namespace std;
int main()
 {  
   for (int i = 0; i < 5; i++) {
   i++;
   cout << i << "\n";
   }
   return 0;
}

آیا می توانید بفهمید که این کد ++C چه چیزی را روی صفحه نمایش شما چاپ می کند؟

پاسخ:

1

3

5

مهندس دواپس

آیا از خودکار کردن چیزها لذت می برید؟

یک معامله عجیب وجود دارد. شما می توانید به صورت دستی کاری را خیلی سریع انجام دهید، شاید در 5، 10 یا 30 دقیقه. به عنوان مثال، راه اندازی یک سرور و پیکربندی آن برای ذخیره پایگاه های داده. اما خودکار کردن همان کار ممکن است ساعت ها یا یک روز کامل طول بکشد. سایر وظایف پیچیده تر حتی ممکن است روزها طول بکشد. صرف زمان زیادی برای خودکار کردن یک کار ساده ممکن است برای برخی افراد خسته کننده باشد. اما برای کسی که ذاتاً یک مهندس دواپس است، این مانند یک بازی پازلی است که در انتظار حل شدن است. و زمانی که این همه کار سخت نتیجه می دهد، احساس موفقیت زیادی می کنند. آنها لذت می برند و مجذوب تماشای یک زیرساخت عظیم با صدها سرور هستند که به طور خودکار کاری را که برای انجام آن برنامه ریزی شده بودند انجام می دهند.

آیا احساس می کنید خدای قدرتمندی هستید که اراده شما را، به سرورهایی که مدیریت می کنید منتقل کرده است؟ یا احساس می‌کنید ساعت‌ها در حال برده‌داری برای بازدهی اندک کارتان هستید؟ به عنوان یک مهندس دواپس، باید اتوماسیون زیادی انجام دهید.

مهندس دواپس

آیا از کار پلیسی لذت می برید؟

به عنوان یک مهندس دواپس خیلی وقت ها، وقتی چیزی خراب می شود، باید کارآگاه باشید. گام به گام آن را ردیابی کنید، چه چیزی اشتباه شد، چه زمانی و چرا. این یک فرآیند واضح نیست، گاهی اوقات باید خلاق باشید و حتی برای حل برخی از مشکلات پنهان تر به شهود تکیه کنید. این یک کار جالب است زیرا هر موردی متفاوت و خاص است، بنابراین کار هرگز خسته کننده و تکراری نیست. اما در هر صورت، شما باید از این فرآیند لذت ببرید، زیرا باید اغلب اوقات کلاه کارآگاهی را بر سر بگذارید.

آیا پشتکار دارید؟

حداقل در مشکلات مربوط به فناوری اطلاعات سعی کنید مشکلات محاسباتی خود را به خاطر بسپارید. اگر بازی یا برنامه ای از کار افتاد، آیا سعی کردید مشکل را برطرف کنید یا بلافاصله آن را حذف و با چیز دیگری جایگزین کردید؟ اگر سعی کردید آن را برطرف کنید، آیا به سرعت تسلیم شدید؟ یا اصرار کردید و با وسواس سعی کردید آن را بفهمید؟

به عنوان یک مهندس دواپس، باید از نوع وسواسی باشید. از آن دسته افرادی که حتی وقتی به رختخواب می روند، همچنان کنجکاوانه به مشکلی فکر می کنند که امروز نتوانسته اند حل کنند. آنها با خود می گویند “چی می توانست باشد؟” در حالی که تئوری های مختلفی را در سرشان ایجاد می کنند تا زمانی که به خواب می روند.(شخصاً بعضی اوقات حتی خواب اتفاقات را میبینم)

آیا می توانید هم بر روی تصویر بزرگ و هم بر جزئیات کوچک تمرکز کنید؟

به عنوان یک مهندس دواپس، اغلب باید سیستم های بزرگی بسازید که مشکل خاصی را حل کند. اما آن سیستم های بزرگ از قطعات کوچک کوچک ساخته شده اند. شما باید از آن دسته افرادی باشید که هنگام فکر کردن به ساختارهای فناوری اطلاعات، می‌توانید کوچک‌نمایی و بزرگ‌نمایی کنید.

به عنوان مثال، شما با Kubernetes کار کرده اید که مانند این ماشین نرم افزاری بزرگ است که همه چیز را برای شما نظارت و خودکار می کند. اما آیا کنجکاو بودید که ببینید فرآیند “kubelet” چه می کند؟ اگر می خواهید این شغل را داشته باشید، باید در مورد اجزای سازنده ساختار شما بدانید، نه فقط خود ساختار.

اینها سؤالات بزرگی هستند و دواپس فقط در صورتی برای شما مناسب است که پاسخ همه آنها یک «بله» قوی باشد. اگر می خواهید مطمئن باشید که از این کار لذت خواهید برد. اگر پاسخ برخی از سؤالات «بله» یا «واقعاً مطمئن نیستم» مبهم است، هنوز هم می‌توانید یک مهندس دواپس شایسته باشید. اما ممکن است در برخی روزها از این شغل متنفر باشید.

اگر به نظر می رسد دواپس برای شما مناسب است، اما نگران این هستید که هنوز چیزهای زیادی نمی دانید، خوشحال باشید و به خود ایمان داشته باشید! اگر شخصیت شما با آن شغل مطابقت داشته باشد، قسمت سخت تمام شده است. تا زمانی که به این موضوع علاقه دارید، یادگیری آن نسبتاً آسان است. همه ما این روند را طی کردیم، هیچ کس متخصص به دنیا نیامد.


نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *