List

در شرایط مختلفی این امکان وجود دارد که نیاز داشته باشید پسورد ESXi را بازیابی کنید که برای انجام این کار روش های متفاوتی وجود دارد اما نکته ی مهمی که در بازیابی رمز عبور وجود دارد حفظ اطلاعاتی است که روی سرور وجود دارد!

در واقع به عنوان مدیرشبکه باید این توانایی را داشته باشید تا بدون از دست دادن اطلاعات موجود بر روی سرور رمزعبور را بازیابی نمایید !!!

برای بازیابی رمز عبور Esxi چندین روش وجود دارد که در این آموزش همه روش ها رو با هم بررسی میکنیم.

  1. بازیابی به کمک Active Directory (پیش گیری بهتر از درمان است )
  2. بازیابی با استفاده از یک سیستم عامل live مانند ubuntu ( مسئولیت انجام این کار با خودتان است، اگر با دقت و بدون اشتباه انجام دهید جواب میگیرید(شاید)، در غیر اینصورت احتمال از بین رفتن اطلاعات وجود دارد)
  3. نصب مجدد ESXi (این روش مورد تایید VMware میباشد، این روش را 100% تضمین میکنم، بدون درد و خون ریزی و هیچگونه ریسک میتونید با حفظ اطلاعات موجود رمز را بازیابی نمایید)

مطلب رو تا انتها بخوانید همیشه اولین انتخاب بهترین انتخاب نیست.

بازیابی به کمک Active Directory

همواره Active Directory به عنوان یک کنترل کننده مرکزی در خیلی از موارد از جمله بازیابی رمز عبور سیستم های عضو این سرویس نجات بخش خواهد بود.

در مطلب ” نحوه‌ی عضویت ESXi در Active directory ” چگونگی عضو کردن ESXi در AD را بررسی کرده ایم، پس اگر با این موضوع آشنایی ندارید خواندن این مطلب رو از دست ندید.

با استفاده از اکتیودایرکتوری و در قسمت Server Manager/Active Directory User and Computer رمز عبور کاربر را تغییر دهید.

بازیابی با استفاده از یک سیستم عامل live مانند ubuntu

در این روش باید سرور را restart کنید، پس قبل از انجام این کار از ماشین مجازی خود بکاپ بگیرید و در محل مناسبی نگه دارید.

CD و یا USB اوبونتو را به سرور وصل نمایید و سرور را reset کنید، boot سیستم را بر روی CD یا USB قرار دهید.

سیستم را با استفاده از ubuntu live راه اندازی کنید : 

ابتدا دسترسی root را بر روی سیستم فعال کنید سپس با استفاده از دستور – su  با کاربر root در ترمینال سویچ کنید :

$ sudo passwd
root$ su –

در صورتی که به صورت خودکار دیسک ها، داخل سیستم mount شده باشد مانند تصویر زیر :

فایل state.tgz را در  tmp/ کپی کنید

در صورتی که دیسک ها بصورت خودکار به سیستم mount نشده اند با استفاده از دستور fdisk لیستی از دیسک ها را که به سیستم متصل است ببینید.

#fdisk -l

و با دستور mount دیسک های 250M را به سیستم اضافه کنید (این قسمت را بر اساس دیسک های خود انجام دهید) و از داخل یکی از این دیسک ها فایل state.tgz را به محل دلخواه ( مثلا tmp/ ) کپی کنید. (بسته به میزان اطلاعات حجم فایل ممکن است متغیر باشد)

#mount          محلی که دیسک اضافه می شود            آدرس دیسکی که می خواهیم اضافه کنیم

بعد از کپی کردن فایل state.tgz در tmp/ آن را با دستورات زیر extract کنید.

# tar xfs state.tgz

وارد فایل etc که از فایل local خارج کردید شوید :

فایل shadow را با ویرایشگر مورد علاقه خود Edit کنید :

اطلاعات مربوط به root را بصورت زیر تغییر دهید :

حالا میبایست فایل etc را به حالت اول فشرده سازی کنید، برای انجام این کار دستورات زیر را استفاده کنید :

#tar cfz local.tgz /etc
#tar czf state.tgs local.tgz

فایل state.tgz را که داریم در tmp/ به محلی که اول آن را از آنجا کپی کردید بر گردانید و به جای فایل اولی جایگزین نمایید. اگر دیسک mount کردید با دستور زیر آن را unmount کنید.

سیستم را دوباره با حالت هارد boot کنید

نکته مهم بعد از این که سیستم esxi راه اندازی شد با برنامه vsphere client حتما به آن متصل شده و پسورد جدید را وارد کنید.البته مد نظر داشته باشید برای اولین لاگین نیاز به پسورد ندارید و فیلد پسورد را خالی رها کنید.

زمانی که login شدید پسورد root را به راحتی می توانید تغییر بدید.

بازیابی از طریق نصب مجدد ESXi

CD installer را درون دستگاه قرار دهید و سیستم را با CD بوت کنید و طبق مراحل زیر با دقت عمل کنید !!!

نصب ESXi را انتخاب کنید :

نکته بسیار مهم در انجام این فرایند در تصویر زیر مشخص شده است، دقت کنید که گزینه Install ESXi ,preserve VMFS datastore را انتخاب نمایید تا بدون حذف ماشین مجازی هایی که قبلا بر روی سیستم نصب بوده اند رمز عبور رو بازیابی نمایید : (به تصاویر زیر دقت کنید )

با انتخاب زبان فرایند را ادامه دهید :

قسمت جذاب فرایند تغییر پسورد است، در کادر زیر رمز عبور جدید را وارد نمایید  :

صبر پیشه کنید تا فرایند نصب کامل شود :

بعد از اتمام نصب و reset شدن سرور از طریق vSphere به سرور متصل شوید و VM هایی که قبلا بر روی سرور بودند را به inventory اضافه کنید، برای انجام این کار وارد تب Configuration شوید و Storage را انتخاب نمایید ، در سمت راست بر روی datastore کلیک راست کنید و brows را انتخاب نمایید.

وارد دایرکتوری مربوط به ماشین مجازی مورد نظر شوید، بر روی ماشین با پسوند VMX کلیک راست کرده و گزینه Add to Inventory را انتخاب نمایید :

این فرایند را برای سایر ماشین های مجازی دیگر نیز انجام دهید.

نکته : نصب مجدد ESXi بهترین روش برای بازیابی رمز عبور میباشد پس سراغ روش های دیگر نروید چون احتمال از دست دادن اطلاعات موجود بر روی سرور وجود دارد.

  Posts

November 20th, 2018

بهترین شبیه ساز اندروید برای لینوکس

چرا به شبیه‌ساز نیاز دارید ؟
بعضی وقت ها به برنامه ای نیاز دارید که نسخه مخصوص دسکتاپ لینوکس ندارد، بعضی وقت ها می خواهید بازی کنید یا محیط یک نرم‌افزار رو بررسی کنید و بعضی وقت ها میخواهید برنامه‌ی خودتان رو توسعه دهید.

September 19th, 2018

پشتیبان گیری از لینوکس سرور با BitTorrent Sync

.BitTorrent Sync با استفاده از پروتکل BitTorrent به شما این امکان را میدهد که محتوا را بین سرورها همگام سازی کنید.همچنین بصورت مستقیم میتوانید بین کامپیوتر و گوشی هوشمند خود این همگام سازی را انجام دهید بدون اینکه نیاز باشد محتوا را به سرور third-party ارسال کنید.

September 13th, 2018

نصب Let’s Encrypt روی Nginx

گواهینامه های SSL ارتباطات امن و رمزگذاری شده بین یک وب سایت و یک مرورگر اینترنتی را فراهم می کند. SSL مخفف Secure Sockets Layer است و پروتکلی است که رمزگذاری را فراهم می کند. گواهینامه های SSL به طور معمول در صفحاتی که کاربران نهایی نیاز به ارسال اطلاعات حساس در اینترنت مانند جزئیات کارت اعتباری یا کلمه عبور دارند استفاده میشود.

September 3rd, 2018

بازیابی رمز عبور ESXi

در شرایط مختلفی این امکان وجود دارد که نیاز داشته باشید پسورد ESXi را بازیابی کنید که برای انجام این کار روش های متفاوتی وجود دارد اما نکته ی مهمی که در بازیابی رمز عبور وجود دارد حفظ اطلاعاتی است که روی سرور وجود دارد!

August 28th, 2018

HTTPS چگونه کار میکند ؟

HTTPS بطور ساده همان پروتکل استاندارد HTTP میباشد که از لایه ی رمزنگاری /SSLTLS استفاده میکند.

August 19th, 2018

نصب و پیکر بندی Samba Server روی Ubuntu 16.04

Samba نرم افزار رایگان و متن باز پروتکل SMB/CIFS است که برای سیستم های UNIX/LINUX توسعه داده شده و امکان اشتراک گذاری فایل و پرینتر ها را بین سیستم های UNIX/LINUX و همچنین Windows را در یک شبکه local فراهم میکند.

August 4th, 2018

نحوه‌ی عضویت ESXi در Active Directory

ESXi از روش های مختلف احراز هویت پشتیبانی میکند که یکی از آنها Active Directory است. در واقع شما میتوانید AD را به عنوان مکانیزم احراز هویت به vSphere اضافه کنید.

July 25th, 2018

نصب و کانفیگ Bind9 در Ubuntu/Debian

سرویس DNS یا Domain Name System همانظور که میدانیم سرویس اینترنتی است که ترجمه دامنه را به IP انجام میدهد.با استفاده از DNS نه تنها میتوانیم دامنه را به IP ترجمه کنیم بلکه میتوانیم IP را نیز به دامنه ترجمه کنیم.

July 18th, 2018

راه اندازی NFS Share در Ubuntu 16.04

عبارت NFS کوتاه شده Network File System میباشد و در اینجا قصد داریم نحوه نصب و پیگربندی NFS Share در Ubuntu 16.04 را آموزش دهیم که با استفاده از آن سایر کامپیوتر هایی که در شبکه local شما قرار دارند میتوانند به فایل ها و دایرکتوری های شما دسترسی داشته باشند.

November 19th, 2017

نصب نرم افزار مانیتورینگ Cacti در Ubuntu 16.04

یکی از نرم‌افزارهای متن‌باز(Open Source) و رایگان مانیتورینگ شبکه نرم‌افزار Cacti است.