بهترین توزیع لینوکس برای یک شرکت ممکن است برای شرکت دیگری مناسب نباشد، اما توزیع های خوب بسیاری از لینوکس برای انتخاب وجود دارد.

وقتی صحبت از توزیع لینوکس می شود، مهندسان DevOps گزینه های زیادی دارند. از توزیع های تجاری لینوکس مانند Red Hat گرفته تا توزیع های مورد حمایت جامعه مانند دبیان یا حتی توزیع لینوکس رسمی کره شمالی ( Red Star OS)، اکوسیستم لینوکس بزرگ و متنوع است. با وجود انتخاب های بسیار زیاد ، ممکن است سوال کنید: کدام توزیع لینوکس برای DevOps بهترین است؟ بیایید در این مقاله بررسی کنیم.

(اسپویل: Red Star OS در لیست توصیه های ما نیست.)

دو مورد از موارد استفاده Linux برای DevOps

پاسخ به سوال “بهترین توزیع لینوکس برای DevOps کدام است؟” دشوار است زیرا اگر مهندس DevOps باشید عموماً دو مورد استفاده برای لینوکس وجود دارد. اولین مورد شامل سیستم عامل های ایستگاه های کاری است. در این حالت، شما به دنبال توزیع لینوکسی هستید که توسعه نرم افزار و اجرای ابزارهای مدیریتی را برای سیستم هایی که مدیریت می کنید آسان کند. احتمالاً شما همچنین برای اهداف آموزشی و آزمایشی می خواهید امکانات سایر سیستم عامل‌ها را مجازی سازی کنید از جمله توزیع های دیگر لینوکس، ویندوز، BSD و … .

مورد استفاده دیگر DevOps از لینوکس به عنوان یک بستر استقرار برای سرورها است. برای این منظور، شما می خواهید یک توزیع لینوکس بسیار پایدار که به خوبی پشتیبانی می‌شود و امنیت در طراحی آن لحاظ شده است استفاده کنید. توانایی پشتیبانی از الگوی های مختلف استقرار از جمله bare metal، ماشین های مجازی، containers یا هر چیز دیگری که شما بخواهید نیز مهم است.

دلایل دیگری وجود دارد که ممکن است یک تیم DevOps بخواهد یک محیط Linux را راه اندازی کند، مانند ساخت سخت افزار سفارشی شبکه یا راه اندازی یک private cloud.

بهترین توزیع لینوکس برای یک ایستگاه کاری DevOps

بیایید با این سوال شروع کنیم که کدام توزیع لینوکس را باید برای یک ایستگاه کاری DevOps انتخاب کنید. گزینه های خوب شامل موارد زیر است.

Ubuntu

اگرچه هیچ منبع رسمی آماری برای سهم بازار توزیع لینوکس وجود ندارد ولی اوبونتو احتمالاً پرکاربردترین توزیع لینوکس در جهان امروز است. این یکی از فاکتورهای مهم DevOps برای انتخاب یک پلت فرم ایستگاه کاری است زیرا به این معنی است که یافتن ابزارهای مورد نیاز بسیار آسان است. اوبونتو همچنین مزیت پشتیبانی جامعه‌ی کاربری قوی و همچنین توانایی دریافت پشتیبانی تجاری را در صورت تمایل ارائه می دهد. تعداد کمی از توزیع های دیگر لینوکس می توانند از این نظر با اوبونتو رقابت کنند.

CentOS

اگر زمان زیادی را صرف پشتیبانی از سرورها و نرم افزارهای Red Hat Enterprise Linux (RHEL) می کنید، اما نمی خواهید RHEL را روی ایستگاه کاری خود نصب کنید، CentOS یک گزینه قابل اعتماد است. CentOS اساساً RHEL نسخه‌ی مورد حمایت جامعه کاربری است. توسعه دهندگان کد منبع RHEL را که به طور آزاد در دسترس است می گیرند و آن را در CentOS کامپایل می کنند که برخلاف RHEL بدون هزینه صدور مجوز در دسترس است. هرچند CentOS تمایل دارد برای سرور برجسته تر از ایستگاه های کاری طراحی شود، اما به عنوان یک سیستم عامل ایستگاه کاری کاملاً کاربردی است.

Fedora

یکی دیگر از گزینه های ایستگاه کاری برای افرادی که به RHEL فکر می‌کنند، Fedora است. برخلاف CentOS، فدورا دقیقاً RHEL نیست. اما از آنجا که Red Hat از توسعه Fedora پشتیبانی می کند و از Fedora به عنوان زمینه‌ی اثبات فن‌آوری‌هایی که سرانجام در RHEL گنجانده می شوند استفاده می کند، سازگاری زیادی بین RHEL و Fedora وجود دارد. استفاده از Fedora یک روش خوب برای پیش نمایش ابزارهای آینده است که به RHEL راه پیدا می کنند.

بهترین توزیع لینوکس برای سرورهای یک DevOps

حالا روی توزیع های لینوکس مناسب DevOps برای سرورهای سازمانی می‌پردازیم.

Ubuntu

اوبونتو فقط برای ایستگاه های کاری نیست. اگرچه اوبونتو به عنوان یک توزیع محبوب لینوکس برای desktop مشهور است، اما همچنین یک گزینه عالی برای انواع سرویس‌های سازمانی است که تیم DevOps مسئول آنهاست. Canonical، شرکت پشتیبان اوبونتو در مورد پشتیبانی از فناوری هایی مانند Kubernetes و OpenStack در اوبونتو پرخاشگرانه عمل کرده است. بعلاوه ، اگر می خواهید فناوری های استقرار گمنام‌تری مانند پلت فرم LXD را امتحان کنید Ubuntu مناسب است.

Debian

اگر از طراحی و فلسفه اوبونتو خوشتان می آید، اما یک سیستم عامل سرور سازمانی می خواهید که قبل از هر چیز با ثبات طراحی شده باشد ممکن است دبیان گزینه بهتری باشد. دبیان ثبات را نسبت به نوآوری در اولویت قرار می دهد در نتیجه در ادغام بسته ها و ابزارهای نرم افزاری جدید به نسبت Ubuntu عقب است که لزوما در سرورها چیز بدی نیست. بعلاوه، دبیان – که بنیادی است که اوبونتو بر اساس آن ساخته شده است – حتی دارای یک کتابخانه نرم افزاری بزرگتر از اوبونتو است و از ساختارهای سخت افزاری بیشتری پشتیبانی می کند. احتمالا توزیع لینوکس Devops نیازی به پشتیبانی از IBM System/390 mainframe را ندارد اما اگر بخواهید می توانید از دبیان استفاده کنید.

Red Hat Enterprise Linux

دیگر گزینه عالی برای یک سیستم عامل سرور RHEL است. Red Hat در سال های اخیر در جهت اطمینان بخشی و پشتیبانی کلاس سازمانی از جدیدترین ابزارهای DevOps مانند Docker و Kubernetes از طریق سیستم عامل هایی مانند OpenShift کار بزرگی انجام داده است. اشکال اصلی RHEL حداقل برای برخی از کاربران این است که این یک توزیع تجاری لینوکس است که هزینه زیادی دارد. اما ممکن است مهم نباشد. امیدوارم رئیس شما از پرداخت هزینه سیستم عامل خودداری نکند.

نتیجه

در این بخش اجازه دهید به موارد واضحی اشاره کنم: هیچ “بهترین” توزیع لینوکس برای هر چیزی وجود ندارد. سنجش شما همیشه بسته به نیاز و تنظیمات شما متفاوت خواهد بود. بعلاوه بخشی از هدف لینوکس امکان شخصی سازی بی پایان است بنابراین اگر گزینه های لینوکسی که امروز در دسترس شماست را دوست ندارید می توانید توزیع لینوکس خود را بسازید. با این اوصاف اگر می خواهید یک توزیع لینوکس آماده پشتیبانی از ایستگاه کاری یا سرور داشته باشید ، گزینه های بالا مکان خوبی برای شروع هستند.

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *