اخبار اخیر در خصوص خرید ردهت توسط IBM موجی از نگرانی را به جامعه جهانی متن باز وارد کرد اما ما اینجا نمی خواهیم در خصوص آینده‌ی توزیع محبوب ردهت حدس بزنیم، ما اینجا لیست ۵ توزیع که بهترین گزینه برای جایگزینی ردهت هستند را خواهیم داشت.

Debian

دبیان
دبیان

اگر یک توزیع لینوکس وجود داشته باشد که منجر به ایجاد مشتقاتی بیشتر از ردهت شده باشد، دبیان است که اولین بار در سال 1993 منتشر شد.

دبیان یک چرخه انتشار منحصر به فرد با سه شاخه مشخص دارد: Unstable، Testing، Stable.

همانطور که اسم آنها نشان می دهد این شاخه ها همه‌ افراد را تحت پوشش قرار می‌دهند. علاوه بر سه شاخه اصلی، شاخه هایی با نسخه های نرم افزار بایگانی شده و نرم افزار تجربی نیز وجود دارد.

آنچه که دبیان را از سایر توزیع های دیگر لینوکس جدا می کند، راهنمایی‌های نرم افزاری رایگان دبیان است. دبیان در حال حاضر به 75 زبان موجود است و شما قطعا نیازی به نگرانی در مورد دبیان که توسط برخی از شرکت های بزرگ تکنولوژی خریداری شود نخواهید داشت، بخاطر اینکه این کار تماماً بر خلاف چیزی است که دبیان بر اساس آن ساخته شده است.

Ubuntu

اوبونتو
اوبونتو

گفتیم که از دبیان تعداد زیادی توزیع لینوکس مشتق شده که یکی از آنها اوبونتو است. با وجود اینکه اوبونتو برای رابط کاربری و ویژگی های دسکتاپ کاربر پسند شناخته شده است اما به لطف نسخه سرور، یکی از جایگزین‌های خوب برای ردهت است.

شرکت Canonical یک شرکت نرم افزاری خصوصی در انگلستان است و توسط کارآفرین آفریقای جنوبی Mark Shuttleworth تأسیس و تأمین مالی شده است. Canonical برای پشتیبانی تجاری و خدمات مربوط به اوبونتو و پروژه های مربوط به آن ایجاد شده است. علاوه بر دسکتاپ، سرور و هسته که نسخه ای برای دستگاه‌های اینترنت اشیاست، مجموعه ای از مشتقات رسمی اوبونتو از جملهKubuntu، Lubuntu، Ubuntu Budgie، Kylin، MATE یا Edubuntu وجود دارد.

SLES (SUSE Linux Enterprise Server)

سیستم عامل SUSE Linux Enterprise Server، یا بطور خلاصه SLES، یک سیستم عامل مبتنی بر لینوکس است که توسط SUSE برای سرورها، رایانه های بزرگ و ایستگاه های کاری طراحی شده است که اولین بار در سال 2000 منتشر شد و از آن زمان هفت نسخه عمده SLES منتشر شده است.

برخلاف RedHat که یک شرکت عظیم است و بیش از 10،000 کارمند در سراسر جهان دارد، SUSE تنها حدود 1400 کارمند دارد که عمدتا در آلمان، ایالات متحده آمریکا، جمهوری چک، بریتانیا و ایتالیا مستقر هستند. اما درست مثل ردهت، SUSE توسعه دهنده‌ای سخاوتمند و حامی تعدادی از پروژه های منبع باز است.

مدیر بسته استفاده شده در SLES سیستم RPM Package Manager (RPM) می‌باشد، که ابتدا برای استفاده در لینوکس ردهت ایجاد شده است.

اگر نگران این هستید که SUSE توسط یک شرکت بزرگ تکنولوژی مانند ردهت خریداری شود، خبر بدی برای شما داریم؛ SUSE در حال حاضر چندین معامله را تجربه کرده است. جدیدترین آن که در ماه ژانویه 2018 اعلام شد. صاحب فعلی سوزه Micro Focus، اعلام کرد که بخش کسب و کار SUSE را به شرکت های EQT به قیمت 2.5 میلیارد دلار فروخته است. خوشبختانه، شرکای EQT وعده داده که SUSE بتواند برند خود و فرهنگ سازمانی منحصر به فرد خود را به عنوان یک تجارت مستقل کند.

Arch Linux

به لطف رویکرد تیم طراحی و توسعه آرچ لینوکس همه‌ی آن چیزی که شما می خواهید را آرچ داراست، که به اختصار به آن KISS می‌گویند (keep it simple, stupid).

آرون گریفین، توسعه دهنده اصلی Arch Linux می‌گوید: “ تکیه بر ابزارهای پیچیده برای مدیریت و ساخت سیستم، آسیب زدن به کاربران نهایی است”. “ اگر سعی کنید پیچیدگی سیستم را پنهان کنید، به یک سیستم پیچیده تر خواهید رسید. لایه های انتزاعی که در خدمت پنهان سازی داخلی هستند هیچگاه چیز خوبی نیستند. در عوض باید به نحوی طراحی شود که نیاز به هیچ پنهان سازی نباشد. “

آرچ برای نصب از طریق کنسول بدنام است، اما administrator های ردهت چیزی برای نگرانی در این مورد وجود ندارند. با تشکر از مدیر بسته فوق العاده Arch Linux که pacman نام دارد نصب هر یک از هزاران بسته ی رسمی نگهداری شده راحت خواهد بود.

FreeBSD

freebsd
freebsd

میدانیم که FreeBSD توزیع لینوکس نیست، اما این چیزی از این واقعیت که یک جایگزین فوق العاده برای لینوکس ردهت است کم نمی‌کند. این نسل BSD برای اولین بار در سال 1993 منتشر شد و از آن زمان به عنوان یکی از سیستم عامل های محبوب Open Source BSD تبدیل شده است.

مهمترین تفاوت بین FreeBSD و توزیع های مختلف لینوکس مقیاس است. توسعه دهندگان FreeBSD تمامی قطعات جداگانه ای که با هم یک سیستم عامل را کامل می‌کند، نگهداری می کنند. در حالی که لینوکس تنها هسته و driver ها را نگهداری می کند. FreeBSD از مجوز منبع باز خود استفاده می کند که محدودیت های بسیار زیادی را در استفاده و توزیع نرم افزار اعمال می کند. FreeBSD دارای یک جامعه بزرگ از کاربران و توسعه دهندگان اختصاصی است که به شما یک دلیل اضافی برای تجربه‌ی آن می‌دهد.

———————————————— ————————————————

اگر می خواهید برای ردهت جایگزین انتخاب کنید، یکی از این موارد را امتحان کنید.

نکته : همانطور که مشاهده کردید اینجا در خصوص CentOS هیچ صحبتی به میان نیامده است، دلیل آن هم این بوده که CentOS یک توزیع لینوکس مبتنی بر RedHat Enterprise است که از طرف جامعهٔ کاربری حمایت و توسعه پیدا می‌کند.

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *